Střední Portugalsko

Beira Litoral

Province Beira Litoral je právem označována za obilnici Portugalska. V úrodné oblasti bohaté na vodstvo jsou jednotlivé řeky spojeny kanály, které zavlažují okolní oblasti tak, že se tu pěstuje kukuřice, olivy, ovoce i rýže. Pobřeží pokrývají písčité pláže a četné zátoky s průzračnou vodou. Atmosféru dokreslují malé rybářské přímořské osady.

Aveiro

Toto přímořské město mnoho lidí zná jako portugalské Benátky. Díky sítí říček a kanálů je tu vytvořena velká zátoka plná stojaté vody. Stejně jako v Benátkách si lze pronajmout loď a svést se po kanálech vedoucích městem. Již z dálky je vidět maják, který ční do výšky neuvěřitelných 61 metrů.

Místní nejkrásnější památkou je Convento de Jesús, čili Ježíšův klášter. Původně dominikánský klášter dnes slouží jako muzeum s expozicí sakrálního umění. Dalším turisticky oblíbeným místem je nedaleká katedrála, dostavená roku 1464. Barokní portál, kterým se chlubí, byl přistavěn až v 18.století. Stejně jako v mnoha jiných portugalských městech se i zde nachází pranýř s vytesanou symbolikou Umučení.

Coimbra

Proslulé univerzitní město bylo založeno už v římské době pod jménem Aeminium. Největším místním skvostem je univerzita. Byla založena ve 13.století a v průběhu staletí se střídavě stěhovala do Lisabonu a zpět, až v roce 1537 definitivně zůstala zde.

Tím město dostalo mladistvý, studentský nádech, který už dnes ke Coimbře neodmyslitelně patří. Vzhledem k tomu, že budova stojí na mírně vyvýšeném místě, z její terasy se nám nabízí překrásný výhled do okolí. Součástí je také Cabra (=Koza), což je věž s hodinami, které vydávají zvuk podobný právě tomu, jaký vydává domácí zvíře.

Aula určená k promocím a k jiným významným příležitostem je vyzdobena portéry portugalských vládců a renesančními motivy. Univerzita má také svojí knihovnu z 18.století s mnoha vzácnými exponáty a kostel.

Vedle univerzity je ve městě k vidění katedrála či různé kláštery.

Estremadura

Provincie ležící zhruba ve středu západního pobřeží Portugalska má prvotní místo mezi ostatními, a to z jednoho prostého důvodu – nachází se tu hlavní město Lisabon, které k sobě váže pozornost mnoha turistů. Zároveň okolí je velmi bohaté na historické kulturní památky a pláže jsou plné zahraničních návštěvníku. Dnešní název provincie v sobě skrývá dvě slova, a to extrema Doura, což znamenalo „nejdál od Doura“. Vztahuje se to k době založení portugalského království, kdy jeho území bylo menší než dnes.

Lisabon

Historie dnešního hlavního města je velmi pestrá a doprovází jak dobré chvilky, tak momenty negativní. Asi tím nejhorším, co ho v jeho dějinách potkalo bylo zemětřesení v roce 1755, při kterém přišlo o život bezmála 40 000 lidí. Ve městě najdeme jak staré historické budovy, tak novou moderní výstavbu, která ve velkém začala v 19.století.

Nejstarší částí je čtvrť Alfama, jíž dominuje pevnost sv. Jiří. Nejvíce poškozena byla v roce 1755, za to novou podobu dostala na konci 30.let 20.století. Samotná pevnost je velmi zajímavá a její prohlídka stojí určitě za to. Hradby nabízejí nádherný výhled na okolí včetně místní katedrály. Právě tato pevnost v minulosti sloužila jako královský palác a své audience u panovníka se tu dočkal i Vasco da Gama po svém návratu z objevné plavby do Indie.

Velmi zajímavá je nejstarší veřejná studna ve městě. Každá sociální skupina zde měla svůj kohoutek, aby se tak předešlo problémům s vodou. Ať už byl člověk otrokem, námořníkem či mulatem, měl zajištěn přívod vody ze studny.

Co se týká lisabonské katedrály Sé, počátky její stavby se kladou už do roku 1147. Původní vzhled se bohužel nedochoval, protože katedrála byla poničena dvěma zemětřeseními a vždy byla nově rekonstruována. V interiéru se kromě nádherně zdobených oltářů nachází i hrobka krále Alfonsa IV. a jeho ženy.

Vedle všech kostelů a jiných stavebních památek, které se v Lisabonu nacházejí, je určitě třeba navštívit Botanickou zahradu, která se má ve své „sbírce“ neuvěřitelných 35 druhů palem. Lisabonský akvadukt je další pozoruhodnou pamětihodností k vidění.

Palmela

Palmela je malé městečko, které bývalo sídlem tzv.santiagského řádu, což byli portugalští rytíři. Jejich hrad, který nabízí úchvatnou vyhlídku na okolí, je až dodnes otevřen. Na nedalekém pahorku se nachází kostel sv. Jakuba, který je též možno navštívit.

Peniche

Druhý největší rybářský přístav Portugalska je takové malé muzeum všech možných druhů lodí a bárek. Proto při návštěvě Peniche bychom přsítav neměli vynechat. Staré město je jako další portugalská města velmi malebné, nachází se tu barokní kostely Misericórdica, významná je také pevnost, ve které je dnes umístěno Muzeum temné stránky Salazarova režimu, které vystřídalo dřívější funkci pevnosti jakožto vězení.

Ribatejo

Jak z názvu můžeme domyslet, provinci se nachází na březích největší portugalské řeky Tejo. Díky ní je oblast úrodná, a tak tu nic nestojí v cestě hojnému zemědělství a pastevectví. Místními zvířecími atributy jsou kůň a býk.

Tomar

Chloubou města je místní hrad Convento do Cristo, jehož založení se datuje do roku 1160. Původně byl pod správou portugalských templářů, ale poté, co jejich řád byl zrušen, byl místo něho založen řád Kristových rytířů, který nejvíce zbohatl zejména v době zámořských objevů. Bylo by chybné si myslet, že byl hrad postaven během pár let, protože se stavěl dohromady přes 500 let a práce byly rozloženy do čtyř fází. Proto hrad není stylově jednotný. Najdeme tu prvky jak byzantské, tak manuelské či renesanční.

Pod hradem bylo vystavěno staré město, které byste při návštěvě neměli opomenout. Mezi místní raritu patří Muzeum sirek.

Santarém

Nouzi o kulturní památky nemá ani město Santarém, které bylo založeno už v římské době, později tu měli maurové jeden ze svých opěrných bodů. Toto správní město celé provincie se pyšní jezuitským klášterem, kostely Nossa Senhora de Piedade a Igreja da Graca a také lapidáriem, které shromažďuje velká sochařská díla portugalské historie.

Beira Baixa

Tato oblast patřila v minulosti pod správu Španělů, což zanechalo stopu na jejím vývoji. Zejména v architektuře můžeme vidět, že většina sídel byly opevněné hrady a tvrze, dále je v kraji spousta malých vesniček, které si uchovaly historický ráz.

Provincie je vcelku rovinatá, ale jsou zde i menší pahorky. Pěstují se tu hlavně olivovníky, ovoce a obiloviny.


Doporučujeme: Portugalsko | Dovolená Portugalsko | Last minute Portugalsko | Portugalsko | Portugalsko | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Dominikánská republika | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.