Jižní Portugalsko

Alentejo Alto

Tato provincie byla v římské době velmi bohatá na obilí. Dnes je ovšem půda daleko méně úrodná a více vyschlá, a tak musela ruka člověka zasáhnout, a začaly se tu stavět přehrady a kanály. Největší bohatství provincie pochází z pěstování dubu korkového.

Estremoz

Toto mramorové město má spoustu historických budov k vidění. Celému městu vévodí hrad a staré město. Byl zbudován ve 13.století z popudu krále Dinise. Součástí hradního komplexu je obranná věž, ve které se nachází kaple svaté královny Isabely, což byla Dinisova manželka. Královský palác, který leží hned vedle nyní slouží jako hotel, a to nejluxusnější a nejdražší v celé zemi. Toto vše je součástí tzv. Horního města. Dolní město se nachází v podhradí a je plné krásných zapadlých uliček. Stojí tu Venkovské muzeum, za vidění dále stojí radnice vynikající svým průčelím vyrobeným z mramoru.

Évora

Évora je považovaná asi za nejkrásnější město celé provincie a její historický vývoj je velmi bohatý. Existovala už za Římanů. Poté sem přišli Arabové a začali město nazývat Yebora. Až v polovině 60.let 12.století se dostala do rukou Portugalců. Potom už Évora jen a jen vzkvétala. V roce 1559 tu byla vystavěna jezuitská univerzita, což městu zajistilo status centra tehdejší vzdělanosti. V průběhu staletí tu vyrostly různé architektonické skvosty, díky kterým se Évora stala součástí památek chráněných organizací UNESCO, a to od roku 1986.

Nejvýznamnější antickou památkou v celé zemi je Dianin chrám, ze kterého dnes už zbylo pouhých 14 sloupů zdobených v korintském stylu.

Místní katedrála je jedinečná svou hlavní věží. Ta má půdorys oktagonu a obklopují ji menší věžičky. Ve městě se nachází 2 muzea: Muzeum sakrálních předmětů a Regionální muzeum. Na náměstí Praca de Giraldo dnes stojí renesanční kašna. Předtím tu ale až do roku 1570 stával vítězný oblouk postavený Římany.

Alentejo Baixo

Provincie Alentejo Baixo nepatří mezi turistická letoviska tak jako ostatní části země. Pláže jsou více méně opuštěné, chybí turistická infrastruktura. Proto sem převážně jezdí dobrodruzi, kteří mají raději samotu a chtějí si oblast prozkoumat. Provincie se nijak nevyznačuje ani dokonalou přírodou, krajina slouží zejména jako obživa pro farmáře a pastevce.

Sines

Městečko nejvíce proslulo jako rodné místo jednoho z nejvýznamnějších portugalských objevitelů, Vasca de Gamy. Leží vysoko na útesech, pod kterými je rybářský přístav. Dříve se přímo ve městě dalo ležet na plážích, které tu už dnes bohužel nejsou, a tak se za koupáním musí jet ven za město.

Beja

Městečko Beja je doloženo už z římské doby jako Pax Julia. Významně se na rázu města podepsala maurská nadvláda, díky níž dostala jakýsi „africký“ charakter.

Nejnavštěvovanější místní památkou je věž Torre de Menagem, která poskytuje svým návštěvníkům krásný pohled na okolní krajinu.

Z roku 1459 pak pochází klášter Nossa Senhora da Conceicao, v jehož interiéru se nachází prostory Regionálního muzea. Na architektuře kláštera jsou patrné jak prvky gotické, tak manuelské. Vaší pozornost by se zvenku měla soustředit zejména na portál vyzdobený v manuelském stylu.

Zájemce o germánské kmeny z dob stěhování národů pak jistě upoutá Muzeum vizigótského umění, umístěného v kostelíku Santo Amaro.

Algarve

Provincie Algarve, která pokrývá nejjižnější oblast Portugalska, je specifickou částí celé země. V prvé řadě tu jsou optimální podmínky pro turismus. Návštěvníci tu mají veškerý komfort, který od dovolené očekávají, počasí je velmi teplé a pobřeží rozmanité, takže tu jsou jak pláže písečné, tak skalní útesy. Nejvíce směřují milovníci jachtingu, ale místní lázeňská centra jsou též velmi oblíbená.

Loulé

Mezi portugalskými památkami se většinou zmiňují hlavně kostely a kláštery, proto je městečko Loulé něčím výjimečné, a to maurským hradem postaveným ve 12.století. Za návštěvu stojí nejen hrad, ale také místní muzeum. Každou sobotu se ve městě pořádá proslulý trh, kde se dají koupit krásné suvenýry z místní řemeslné výroby.

Faro

Ve Faru, jakožto nejvýznamnějšímu a největšímu městu provincie, se nachází mezinárodní letiště, na které přilétá valná většina turistů směřujících do této oblasti.

Historie města kopíruje téměř vývoj celého Portugalska. Původní osada byla založena Féničany, kteří byli vystřídáni Řeky a Římany. S příchodem raného středověku se do této oblasti dostávají Vizigóti, kteří od 8.století čelí náporu Arabů z Afriky. Od poloviny 13.století je pod správou Portugalců. Černým okamžikem historie města je rok 1755, kdy bylo zemětřesením zničeno mnoho místních pamětihodností.

Město má svou starou a moderní část. Klenotem starého města je katedrála , která byla stavěna v průběhu 13. až 17. století, takže její styl není jednotný. Bohužel byla velmi poničena v roce 1755 zemětřesením. Při prohlídce interiéru se zaměřte na strop, který je vyrobený z dřevěných kazet.

Nedaleko od katedrály je pak možné navštívit Archeologické muzeum s rozsáhlou sbírkou historických artefaktů. Muzeum sídlí v budově kláštera klarisek postaveného v 16.století. V blízkosti místního přístavu je Námořní muzeum zaměřující se na veškeré druhy lodí. Mezi další významná muzea patří i Regionální muzeum Algarve, které má ve své sbírce hlavně předměty spojené s vývojem místní kultury a folklóru.

Z Faru se pak dá snadno dojet do přírodního parku Ria Formosa o velikosti 17 000 hektarů. Park je velmi bohatá na různé druhy ptáků, ryb a bezobratlých živočichů.


Doporučujeme: Portugalsko | Dovolená Portugalsko | Last minute Portugalsko | Portugalsko | Portugalsko | Levné ubytování | Cestovní kancelář | Dominikánská republika | Kréta | Kypr | Portugalsko | Turecko | Řecko

Vyražte na dovolenou s INVIA.CZ. S nabídkou největšího online prodejce zájezdů můžete na jednom místě, v přehledné formě a z pohodlí vašeho domova, vybírat zájezdy od 200 cestovních kanceláří, letenky do celého světa, ubytování v České republice a v zahraničí, online autopůjčovnu a další cestovatelské služby a informace. Dovolená s INVIA.CZ je bez rizika.